MiniPassion.Net

MiniPassion.Net "Türkiye'nin ilk MINI Kulübü" (http://www.minipassion.net/forum/index.php)
-   Servis & Yedek Parça (http://www.minipassion.net/forum/forumdisplay.php?f=92)
-   -   R56 otomatik şanzıman yağı lifetime mı? (http://www.minipassion.net/forum/showthread.php?t=3317)

hasanakbayir 13-03-2017 02:34

R56 otomatik şanzıman yağı lifetime mı?

Selamlar,
2010model r56 otomatik şanzıman araç için, şanzıman yağı değişimi yoktur, Şanzıman ile aynı ömürdedir (lifetime) deniliyor.
Doğru mudur?
Değilse, değişim periyodu (km veya yıl) nedir?

MuratY. 13-03-2017 02:36

Doğrudur, lifetime. Ancak forumdan değiştiren arkadaşlar olmuştu. Başlığı görünce yazacaklardır

hasanakbayir 14-03-2017 01:58

Bugün MiniAutodan Burak bey ile biraz sohbet ettik. Şanzıman yağ değişimine gerek olmadığını, (Lifetime olduğunu) söyledi ve konuyu detaylı şekilde anlattı. İkna oldum :)

E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

GP 15-03-2017 00:39

genelde km çok ise 100.000km üzeri yani değiştirmeyin diyolar şanzıman yağını ama daha az kmli ise araba ben olsam değiştirirdim sonuçta daha uzun ömürlü olucağı garanti yağı değiştirince içindeki yağ az yada çok kullanıma bağlı olarak özelliğini yitiriyo :)

AYHAN 15-03-2017 02:04

Yüksek km lerdeki otomatik araçlarda gerçekden risk. Yağ resmen adapte oluyor .Taze yağda konulunca yıpranmış parçaların toleransı ortadan kalkıyor . Burda km önemli tabi benim eskiden bir arkadaşım cooper ında yüz bin üstünde degistirmişti risk alıp öncesi ve sonrası kullanımda geçişler resmen kaymaktı ama evet bu bir riskti.

GP 15-03-2017 02:19

adapte olmasının sebebi şanzıman içindeki aşınan parçaların demir tozları sayesinde seneler içinde yağ kalınlaşıyo ayhan ondan adapte oluyo değiştirince temiz yağ sayesinde kaymak gibi geçiyo tabi vitesler :)

onursumer 18-08-2017 23:40

konuyu bi güncelleyelim nerdeyse 1 ay olucak 2012 cooper s otomatik sahibiyim

ilk otomatik vitesli aracım değil araç daha yeni 39bin km oldu

şanzıman normalde çok akıcı fakat ara ara ozellikle vites küçültürken sanki sarsıyormuş hissi yaşıyorum tabi bunu kendi diğer aracım otomatik i30 ve dsg polomla kıyaslayarak yapıyorum

daha once başka otomatik cooper kullanmadığımdan normal olabilir

genelde tüm araçlarımda 5. veya 6. yılda şanzıman yağını değiştirmeyi alışkanlık haline getirmiştim şimdi gene niyetim var değiştiğinde pamuk gibi olucağı hissiyatındayım fakat dediğim gibi cooper e yabancıyım ve sorun yaşamak istemiyorum

beni aydınlatıcak arkadaşlara ihtiyacım var

ikuybu 30-08-2017 23:36

Alıntı:

onursumer Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 53274)
konuyu bi güncelleyelim nerdeyse 1 ay olucak 2012 cooper s otomatik sahibiyim

ilk otomatik vitesli aracım değil araç daha yeni 39bin km oldu

şanzıman normalde çok akıcı fakat ara ara ozellikle vites küçültürken sanki sarsıyormuş hissi yaşıyorum tabi bunu kendi diğer aracım otomatik i30 ve dsg polomla kıyaslayarak yapıyorum

daha once başka otomatik cooper kullanmadığımdan normal olabilir

genelde tüm araçlarımda 5. veya 6. yılda şanzıman yağını değiştirmeyi alışkanlık haline getirmiştim şimdi gene niyetim var değiştiğinde pamuk gibi olucağı hissiyatındayım fakat dediğim gibi cooper e yabancıyım ve sorun yaşamak istemiyorum

beni aydınlatıcak arkadaşlara ihtiyacım var

Bayadır aynı sıkıntıyı bende yaşıyordum özellikle yokuş yukarı ve aşağı vites küçültürken çok sarsıyordu rahatsız ediyordu,ayn ahmet ustaya sordum kulakları kontrol ettirmemi söyledi.
Kulakları kontrol ettirdim sıkıntı yoktu.

Burdaki usta akü zayıf bindin mi arabaya dedi evet bir müddet bindim dedim bi makinaya bağlayalım bakalım dedi.
Araç akü zayıfken bir kaç kere gaz kelebeği arızası vermiş düşük voltajdan dolayı.
Gaz kelebeği adaptasyonu yaptı ve vites geçişleri düzeldi.basit ama etkili çözüm oldu.

onursumer 31-08-2017 15:08

Alıntı:

ikuybu Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 53375)
Bayadır aynı sıkıntıyı bende yaşıyordum özellikle yokuş yukarı ve aşağı vites küçültürken çok sarsıyordu rahatsız ediyordu,ayn ahmet ustaya sordum kulakları kontrol ettirmemi söyledi.

Burdaki usta akü zayıf bindin mi arabaya dedi evet bir müddet bindim dedim bi makinaya bağlayalım bakalım dedi.
Araç akü zayıfken bir kaç kere gaz kelebeği arızası vermiş düşük voltajdan dolayı.
Gaz kelebeği adaptasyonu yaptı ve vites geçişleri düzeldi.basit ama etkili çözüm oldu.

Benzer bi sorun olabilir sanirim gunluk sikinti yok ama atiyorum dik bi yokustan asagi Iniyorum pat diye vites kucultiyor sert geliyor bayagi bana bi kontrol ettireyim sagol bilgi icin

KemalErtek 06-09-2017 12:20

Alıntı:

AYHAN Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 48908)
Yüksek km lerdeki otomatik araçlarda gerçekden risk. Yağ resmen adapte oluyor .Taze yağda konulunca yıpranmış parçaların toleransı ortadan kalkıyor . Burda km önemli tabi benim eskiden bir arkadaşım cooper ında yüz bin üstünde degistirmişti risk alıp öncesi ve sonrası kullanımda geçişler resmen kaymaktı ama evet bu bir riskti.

Aynen öyle birçok arkadaşımda başımıza geldi bu yazdığınız olay. Zaten otomatik şanzımanlardaki yağ, yağlamadan ziyade hidrolik itme gücü için kullanılıyor aynı fren yağı gibi.

Eğer yağ çok yüksek sıcaklıklar gördüyse veya baskı plakalarının tozu yoksa değiştirmeye gerek yok.

Youtubeda chrisfix isimli kanal var. Orada çok güzel açıklamalı anltıyor ve eski yağı analize yollayıp yorumluyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

zAferkahraman 25-10-2017 19:05

bende de özellikle ayağı gazdan kesince silkeleme ve alt devirlerde vites büyütünce sarsıntı oluyordu. aks ları değişince düzeldi.

KemalErtek 26-10-2017 11:34

Alıntı:

34FB8070 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 54088)
bende de özellikle ayağı gazdan kesince silkeleme ve alt devirlerde vites büyütünce sarsıntı oluyordu. aks ları değişince düzeldi.

Ayağı gazdan çekimce Balans yapıyorsa aksşardandır zaten

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yiğit G. 30-10-2017 01:11

Alıntı:

ikuybu Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 53375)

Bende de oluyor o sorun genelde otm lerde kronik sert geçişler veya vitesi düşürünce hafif sarması.. Yokuş aşağı inerken özellikle sogukken baya hissediliyor motor freni yapıyormuş gibi vuruyor hafif.. Ben sorun etmedim gösterdiğim yerlerde bu kadar normal dediler.Bi baktırayım o gaz kelebeği olayına.. Nasıl yapılıyor o adaptasyon ?

ikuybu 30-10-2017 01:15

Alıntı:

Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 54163)
Bende de oluyor o sorun genelde otm lerde kronik sert geçişler veya vitesi düşürünce hafif sarması.. Yokuş aşağı inerken özellikle sogukken baya hissediliyor motor freni yapıyormuş gibi vuruyor hafif.. Ben sorun etmedim gösterdiğim yerlerde bu kadar normal dediler.Bi baktırayım o gaz kelebeği olayına.. Nasıl yapılıyor o adaptasyon ?

Ben yaptırdıktan sonra hissedilecek kadar düzelme oldu daha yumuşak düşüyordu vitesleri.
Nasıl yapıldığının ayrıntısını bilmiyorum ama makinaya bağladığında düşük voltajdan dolayı daha önce gaz kelebeği arızası verdiğini gördük,arızayı silip reset attı düzeldi.

Yiğit G. 30-10-2017 01:20

Alıntı:

ikuybu Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 54164)
Ben yaptırdıktan sonra hissedilecek kadar düzelme oldu daha yumuşak düşüyordu vitesleri.
Nasıl yapıldığının ayrıntısını bilmiyorum ama makinaya bağladığında düşük voltajdan dolayı daha önce gaz kelebeği arızası verdiğini gördük,arızayı silip reset attı düzeldi.

yok bende öyle bir geçmiş hata görmedim.Belki farklıdır problemlerimiz sizdeki geçerken sarsıyor , bendeki vites 3 den 2 ye düştükten sonra frenliyor gibi oluyor , motor freni yapmışım gibi.Ama 5 den 4 e 4 den 3 e falan hiç sorun yok veya yükselirken sadece 3 den 2 ye geçerken yapıyor bendeki hafif sarsıyor.

ikuybu 30-10-2017 01:24

Alıntı:

Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 54165)
yok bende öyle bir geçmiş hata görmedim.Belki farklıdır problemlerimiz sizdeki geçerken sarsıyor , bendeki vites 3 den 2 ye düştükten sonra frenliyor gibi oluyor , motor freni yapmışım gibi.Ama 5 den 4 e 4 den 3 e falan hiç sorun yok veya yükselirken sadece 3 den 2 ye geçerken yapıyor bendeki hafif sarsıyor.

Bendeki de aynı problemdi özellikle yokuş yukarı veya yokuş aşağı 3 den 2 ye düşerken sarsıyordu.diğer viteslerde problem yok denecek kadar az.vites yükseltirkende sorun yoktu.
Yokuş aşağı yavaşlarken frene basmaya korkuyordum sarsacak diye,arabaya ilk defa binen ne oluyor buna diyordu o derece sarsıntılıydı.

Yiğit G. 30-10-2017 01:31

Alıntı:

ikuybu Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 54166)
Bendeki de aynı problemdi özellikle yokuş yukarı veya yokuş aşağı 3 den 2 ye düşerken sarsıyordu.diğer viteslerde problem yok denecek kadar az.vites yükseltirkende sorun yoktu.
Yokuş aşağı yavaşlarken frene basmaya korkuyordum sarsacak diye,arabaya ilk defa binen ne oluyor buna diyordu o derece sarsıntılıydı.

alla alla o zaman aynısı sorun.. Ben baktırayım şu kelebek adaptasyonuna eyw iyi oldu valla :)

MehmetS 04-01-2018 01:42

Arkadaşlar aynı sorun 2012 s aracımda da oluyor.
Kelebek adaptasyonu işinden bi sonuç alan oldu mu ? Yada soruna çözüm olacak başka bir şey var mı ?

onursumer 04-01-2018 13:23

Alıntı:

MehmetS Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 54991)
Arkadaşlar aynı sorun 2012 s aracımda da oluyor.
Kelebek adaptasyonu işinden bi sonuç alan oldu mu ? Yada soruna çözüm olacak başka bir şey var mı ?

ben hiçbirşey yaptırmadım araca alıştım herşey normal geliyor :D

MehmetS 04-01-2018 13:44

İnsan kötüye de alışıyor fakat başımıza ilerde biley açmasa bari :)

19:51.